Egyszerűsített gázkészülék csere feltételei:
Az egyszerűsített gázkészülék csere során nem szükséges terveztetés, terv előzetes jóváhagyása, gáz MEO, valamint tervezővel együttes műszaki átvétel, míg a nem egyszerűsített készülékcsere eljárásában végzett kazáncseréknél az előbb említett folyamatok tervezése, ügyintézése, jóváhagyása kötelező.
Az 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6/A §-a meghatározza az egyszerűsített eljárással történő meglévő gázfogyasztó készülék cseréjének feltételeit.
Gázkészülékkel szemben alátámasztott követelmények:
Az 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6/A §-a meghatározza az egyszerűsített eljárással történő meglévő gázfogyasztó készülék cseréjének feltételeit.
- Az új készülék legfeljebb 36 kW hőterhelésű lehet, és nem nagyobb a meglévő készülék hőterhelésénél.
- A fogyasztói gázvezeték cseréje vagy átalakítása nem szükséges.
- Az új készülék besorolása megegyezik a meglévő készülék besorolásával
- Az elhelyezésnek meg kell felelnie az érvényes műszaki biztonsági feltételeknek.
Füstgáz elvezetéssel szembeni követelmények:
- Ha a készülék kéménybe kötött, akkor az új készülék csak olyan egyedi, önálló égéstermék-elvezető berendezésbe csatlakozhat, ami megfelel az új készülék gyártója által előírt követelményeknek
- Az új készüléket a készülék részeként tanúsított égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer elemeivel, a készülék gyártójának utasítása alapján kell szerelni.
- Az alkalmazott égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszernek meg kell felelnie az EK típusvizsgálati tanúsítványnak, és a helyiséglevegőtől független üzemmódban kell üzembe helyezni.
Magyarországon központilag bevezették a 813/814/EU energiahatékonysági rendeleteket, amelyek sok, korábban engedélyezett, de nem korszerű berendezésfajta forgalmazását megtiltják. Behoztak a közhasználatba egy új kifejezést, az ErP-rendeletet (Energy-related Products Directive).
Mi az ErP-rendelet?
Az Európai Bizottság az ErP-rendeletet és tanácsi irányelvet dolgozta ki, amelynek célja a helyiségfüggő és kombinált fűtőberendezések környezettudatos tervezése. Az irányelv energiahatékonysági és hatásfok alapján szabályozza az olaj- és gázkazánok gyártását és forgalmazását, amelyeknek éves átlagos hatásfoka nem éri el a 86%-ot, ha névleges hőteljesítményük 400 kW alatt van. Általában csak a kondenzációs kazánok képesek teljesíteni a megadott hatásfokot.
Gyakorlati alkalmazása:
Az energiahatékonysági címkézés kötelezővé vált minden forgalmazott termék esetében. Az 811-es és 812-es rendeletek előírják a fűtőberendezések és vízmelegítők címkézési szabályait, így a vásárlók hasonló címkével találkoznak majd, mint amiket a hűtőgépek vagy villanykörték esetében ismernek. Az új szabályozás miatt csak "A" kategóriás hatékonysági besorolást kapó kazánok lesznek elérhetőek a piacon, mivel a hagyományos kazánokat kizárják a hatásfok-kritériumok. Az energiahatékonysági címke tartalmazni fogja a fűtési és használati melegvíz hatásfokát, a zajkibocsátás mértékét és a névleges teljesítményt. A címkén fel lesz tüntetve a gyártó és a termék pontos típusa is.
Egyszerűsített készülékcsere
Az egyszerűsített készülékcserét akkor lehet elvégezni, ha az új készülék hőterhelése nem haladja meg a régi készülékéét, valamint rendelkezésre áll a kéményseprő végleges nyilatkozata, és nem szükséges a fogyasztói vezeték szerelése.
Az alábbi feltételek egyidejű fennállása esetén végezhető:
- nem szükséges a gázóra teljesítményváltozás miatti cseréje
- nem jár a fogyasztói vezeték cseréjével, illetve átalakításával
- az új készülék nem gyűjtőrendszerű kéményhez, égéstermékelvezető rendszerhez csatlakozik
- az új készülék hőterhelése nem nagyobb a lecserélt készülék teljesítményénél
Ha az új gázfogyasztó készülék besorolása megegyezik a meglévő gázfogyasztó készülék tanúsított típusa szerinti besorolásával, akkor nem szükséges módosítani a készülék elhelyezését, továbbra is meg kell felelni a létesítéskori vagy a hatályos műszaki biztonsági feltételeknek.
Ha az új gázfogyasztó készülék besorolása eltér a meglévő gázfogyasztó készülék tanúsított típusa szerinti besorolásától, akkor az elhelyezése során a hatályos műszaki biztonsági feltételeket kell figyelembe venni.
A munka elvégzéséhez, valamint bejelentéséhez az MVM Égáz-Dégáz Földgázhálózati Zrt. által feljogosított, megbízott és műszaki-biztonsági felülvizsgáló szakképesítéssel rendelkező gázszerelőt szükséges keresni. Cégünk rendelkezik ezen jogosítványokkal, keressen minket bizalommal, valamint tekintse meg ajánlatainkat lejjebb görgetve, vagy kazáncsere árak menüpontra kattintva!
Az egyszerűsített gázfogyasztó készülék csere után a kivitelezőnek el kell végeznie a felhasználói berendezés műszaki-biztonsági ellenőrzését, és dokumentálnia kell az eredményt. A munka elvégzését követő 2 munkanapon belül a kivitelezőnek a munkavégzés bejelentéséhez az alábbi dokumentumokat kell beküldenie az MVM Égáz-Dégáz Földgázhálózati Zrt. részére:
- bejelentő bizonylat és szerelési nyilatkozat az egyszerűsített gázkészülék cseréről
- Kéményseprő-ipari tevékenységet ellátó nyilatkozata vagy ’Szerelői nyilatkozat a levegő bevezető és
égéstermék-vezető tartozékok gyártó által kiadott szerelési technológia szerinti kivitelezéséről
- abban az esetben, ha az új készülék elektromos bekötéssel rendelkezik, szükséges egy nyilatkozat az
újonnan kiépített, épületen belüli gázvezeték-hálózat EPH-bekötéséről
- szereléssel együttesen a teljesítmény nyilatkozatok
Az elkészült dokumentációt a feladónak postán kell elküldenie vagy személyesen leadnia valamelyik ügyfélszolgálati irodában. A felhasználási hely pontos meghatározása érdekében mindig szükséges megadni a mérési pont azonosítóját.
Egyszerűsített gázkészülék csere jogszabályi háttere:
Az egyszerűsített készülékcserét, amely nem igényel tervezői engedélyt, az 11/2013. (III. 21.) NGM rendelet 6. szakasza szabályozza az alábbiak szerint:
Az egyszerűsített eljárással történő meglévő gázfogyasztó készülék cseréje akkor lehetséges, ha egyszerre fennállnak az alábbi feltételek:
- az új gázkészülék hőterhelése nem nagyobb a korábban üzemeltetett készüléknél
- az új készülék felszerelése során nem változik a gáz csőhálózat nyomvonala, állapota, iránya, nem rövidül és nem bővül, vagy hosszabbodik meg
- az új készülék besorolása:
Az új gázfogyasztó készülék besorolása megegyezik a meglévő készülékével, és az új készülék elhelyezése a létesítéskor érvényes műszaki biztonsági előírásoknak megfelelően történik. Ha a készülék kéménybe kötött, akkor csak olyan egyedi, önálló égéstermék elvezető berendezéshez csatlakozik, amely megfelel az új készülék gyártójának előírásainak. Ezenkívül a kéményseprő-ipari közszolgáltató megfelelő minősítésű nyilatkozata rendelkezésre áll az új készülékhez csatlakozó égéstermék-elvezető rendszerről.
vagy
- Ha az új készülék csak a készülék gyártója által tanúsított égéstermék-elvezető és égési levegő hozzávezető rendszer elemeivel van szerelve, és azokat a készülék gyártójának utasításai szerint telepítik, majd a készüléket helyiség levegőjétől függetlenül helyezik üzembe.
Az új gázfogyasztó készülék besorolása megegyezik a meglévő készülékével, és az új készülék elhelyezése a létesítéskor érvényes műszaki biztonsági előírásoknak megfelelően történik. Ha a készülék kéménybe kötött, akkor csak olyan egyedi, önálló égéstermék elvezető berendezéshez csatlakozik, amely megfelel az új készülék gyártójának előírásainak. Ezenkívül a kéményseprő-ipari közszolgáltató megfelelő minősítésű nyilatkozata rendelkezésre áll az új készülékhez csatlakozó égéstermék-elvezető rendszerről.
vagy